RAS Most Active Technical Committee Award
About the Award
Description: To encourage efforts among IEEE Robotics and Automation Society (RAS) Technical Committees and to annually recognize outstanding performance by a Technical Committee (TC)
Established: 2003
Prize: $1,000 and a Certificate
Funding: Funded by the IEEE Robotics and Automation Society to the Technical Committee with the understanding that the funds will be used to support a TC related event
Eligibility: The TC must have been active at least one year when the nomination is made
Basis for Judging: Factors for consideration are: breadth and quality of TC activities in recruiting members, arranging workshops, tutorials, special issues, and other events, and participating in conferences, reviewing, and organizing sessions
Presentation: Up to one award can be given per year. The awards will be announced and presented at the annual IEEE International Conference on Robotics and Automation (ICRA). No award will be given if a qualified candidate is not identified.
Nomination form:
Winners of this Award
2023
Technical Committee on Robotic Hands, Grasping and Manipulation
Chairs: Matteo Bianchi; Hyungpil Moon; Rich Walker; Robert Platt; Jeannette Bohg
2022
Technical Committee on Haptics
Chairs: Claudio Pacchierotti, Manuel Cruz, Ki-Uk Kyung
Technical Committee on Model-Based Optimization for Robotics
Chairs: Sylvain Calinon, Adrien Escande, Yue Hu, Patrick M. Wensing
2021
Technical Committee on Agricultural Robotics and Automation
Co-Chairs: Amy Tabb, Eldert van Henten, John Billingsley, Mingcong Deng and John Reid
2020
Technical Committee on Sustainable Production Automation
Chairs: Andrea Matta, Ying (Gina) Tang
2019
Technical Committee on Soft Robotics
Chairs: Fumiya Iida, Cecilia Laschi, Ryuma Niiyama, Yiğit Mengüç
2018
Technical Committee on Multi-Robot Systems
Chairs: Lorenzo Sabattini, Antonio Franchi
2017
Technical Committee on Cognitive Robotics
Chairs: Giulio Sandini, Matthias Scheutz, Shingo Shimoda, David Vernon
2016
Technical Committee on Aerial Robotics and Unmanned Aerial Vehicles
Chairs: Anibal Ollero, YangQuan Chen, Kimon P. Valavanis
2015
Technical Committee on Haptics
Chairs: Antonio Frisoli, William Provancher, Jee-Hwan Ryu
2014
Award Not Presented
2013
Technical Committee on Autonomous Ground Vehicles and Intelligent Transportation Systems
Chairs: Philippe Martinet, Christian Laugier, Christoph Stiller
2012
Technical Committee on Safety, Security and Rescue Robotics
Chairs: Hideyuki Tsukagoshi, Andreas Birk, Julie Adams
2011
Technical Committee on Mobile Manipulation
Chairs: Dov Katz, Oliver Brock, Siddhartha Srinivasa
2010
Technical Committee on Robot Learning
Chairs: Jun Morimoto, Jan Peters, Nicholas Roy, Russ Tedrake
2009
Technical Committee on Micro/Nano Robotics and Automation
Chairs: Aristides Requicha, Fumihito Arai, Nicolas Chaillet
2008
Technical Committee on Rehabilitative and Assistive Robotics
Chairs: Michelle Johnson, Takanori Shibata, Silvestro Micera
2007
Technical Committee on Haptics
Chairs: Matthias Harders, Hong Tan, Hiroyuki Kajimoto
2006
Technical Committee on Intelligent Transportation
Chairs: Alberto Broggi, Christian Laugier, Urbano Nunes
2005
Technical Committee on Networked Robots and Semiconduction Fabrication
2004
Award Not Presented
2003
Technical Committee on Service Robotics
Chair: Erwin Prassler