ICRA 2016 Award Recipients Announced
Congratulations to the following ICRA 2016 Award Recipients! Winners were announced and honored during the RAS Awards Luncheon which took place on 19 May 2016 in Stockholm, Sweden.
Best Associate Editor Award
Margarita Chli, ETH Zurich, Switzerland
Jason Corso, University of Michigan, USA
Best Reviewer Award
Jan Rosell, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Xiaolong Zhou, Zhejiang University of Technology, China
Klaus Strobl, German Aerospace Center (DLR), Germany
Giuseppe Loianno, University of Pennsylvania, USA
BEST PAPER AWARDS
ICRA Automation Best Paper
Beyond Layers: A 3D-Aware Toolpath Algorithm for Fused Filament Fabrication
Samuel Lensgraf, Ramgopal Mettu
Best Human-Robot Interaction (HRI) Paper Award
A Highly Sensitive Dual Mode Tactile Proximity Sensor Using Carbon Microcoils for Robotic Applications
Hyo Seung Han, Junwoo Park, Tien Dat Nguyen, Uikyum Kim, Canh Toan Nguyen, Hoa Phung, Hyouk Ryeol Choi
ICRA Medical Robotics Best Paper Award
Image-Based Robotic System for Enhanced Minimally Invasive Intra-Articular Fracture Surgeries
Giulio Dagnino, Ioannis Georgilas, Paul Köhler, Sanja Dogramadzi
ICRA Robot Manipulation Best Paper Award
Optimal Control with Learned Local Models: Application to Dexterous Manipulation
Vikash Kumar, Emanuel Todorov, Sergey Levine
ICRA Robot Vision Best Paper Award
Multi-Type Activity Recognition in Robot-Centric Scenarios
Ilaria Gori, J.K. Aggarwal, Larry Matthies, Michael S. Ryoo
ICRA Best Student Paper
Supersizing Self-supervision: Learning to Grasp from 50K Tries and 700 Robot Hours
Lerrel Joseph Pinto, Abhinav Gupta
ICRA Best Conference Paper
A Convex Polynomial Force-Motion Model for Planar Sliding: Identification and Application
Jiaji Zhou, Robert Paolini, James Bagnell, Matthew T. Mason
CHALLENGES
Airbus Shop Floor Challenge
1st Place - Team Naist, Japan
2nd Place - Team CriGroup, Singapore
3rd Place - Team Sirado, France
Humanitarian Robotics and Automation Technology Challenge
Winner: Team Autobots: Qbotics Labs & Sastra Robotics, Kerala, India
Formal Methods for Robotics (FMR) Challenge
Winner: Team WPI, Worcester, MA, USA (Rohit Sheth, Nishan Srishankar, Joseph McMahon, Jie Fu)
Winner: Team Caltech, Pasadena, CA, USA (Sumanth Dathathri, Richard Cheng, Richard M. Murray)
Mobile Microrobotics Challenge
1. Mobility Challenge
Winner: Team UTV Romania: Valahia University of Targoviste (Ioan-Alexandru Ivan, Florin Dragomir, Ioana Dulama Valentin Gurgu, Alin Bucurica, Nicolae Radulescu)
2. Assembly Challenge
Winner: University of Waterloo Nanorobotic Group: University of Waterloo (Tammy Liu, Manasa Kaniselvan, Ciara Azam, Natalie Pinchin)
3. Best in Show
Winner: Team UTV Romania: Valahia University of Targoviste (Ioan-Alexandru Ivan, Florin Dragomir, Ioana Dulama Valentin Gurgu, Alin Bucurica, Nicolae Radulescu)